Bata 316 Stainless Steel LED Brick Light White 3W 240V TRI Colour - HV3007T-WHT-240V
Havit LightingSKU: 0008-HV3007T-WHT-240V
No reviews
(Save 14%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
  • Elevate the ambiance of your outdoor space with the Bata 316 Stainless Steel LED Brick Light! Featuring an integrated LED globe, this light offers minimal power consumption at 3W with a bright output of up to 270 lm.
Product Features:
  • Brick light with plain face
  • Stainless Steel Poly Powder Coated White Cover
  • Powder coated die-cast aluminium body
  • Frosted tempered glass
  • TRI Colour
  • Built in 3w LED
Technical Details:
  • Operation Voltage: 240V
  • Globe Base: Integrated LED
  • Wattage: 3W
  • Colour Temperature: Tri-Colour (3000k | 4000k | 5500k)
  • Lumens: 240 lm | 255 lm | 270 lm
  • Beam Angle: 120°
  • CRI: >80
  • Dimmable: No
  • IP Rating: IP54
  • IK Rating: IK06
  • Usage: Outdoor
Dimensions:
  • Height: 45 mm
  • Length: 110 mm
Brand & Design:
  • Brand: Havit Lighting
  • SKU: HV3007T-WHT-240V
  • Material: Stainless Steel
  • Colour: Poly Powder Coated White
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
Data Sheet
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days