CANOPY SHP205 LED Highbay Surface Mounted 110W 5000K IP66 - SHP205/110SM
SALSKU: 0016-SHP205/110SM
No reviews
(Save 27%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
Product Features:
  • IP66 LED surface mount canopy luminaire
  • Commerical or industrial canopy applications
  • Stylish die-cast aluminium body
  • Durable white powder coated finish
  • High efficiency SMD LED chips, Clear tempered glass diffuser, 120 degree beam
  • Built-in constant current non-dimmable LED driver, Symmetrical light distribution, 300 mm 3 core rubber flex
Technical Details:
  • Operation Voltage: 240V
  • Globe Base: Integrated LED
  • Wattage: 110W
  • Lumens: 14300 lm
  • Colour Temperature: 5000K
  • CRI: 75
  • Beam Angle: 120°
  • Dimmable: No
  • Globe(s) Included: Yes
  • IP Rating: IP66
  • Usage: Indoor, Outdoor
Dimensions:
  • Width: 420 mm
  • Height: 66 mm
  • Length: 420 mm
Brand & Design:
  • Brand: SAL
  • Collection: CANOPY
  • SKU: SHP205/110SM
  • Material: Aluminium
  • Colour: White
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days