Fancy Round Halogen Globe SES 18W 240V Frosted Glass 2800K - CLAHAFR18WSESFR
CLA LightingSKU: 0003-CLAHAFR18WSESFR
No reviews
(Save 17%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
Product Features:
  • Power factor: 1.0
  • 30% more energy saving compared to incandescent
  • Especially suitable for chandeliers and small fittings
  • Can be used indoors and outdoors in a waterproof fitting
  • Ambient temp: -30 to 100°C
  • Suitable for dimming
Technical Details:
  • Operation Voltage: 240V
  • Wattage: 18W
  • Globe Base: E14 / SES
  • Colour Temperature: 2800K
  • Lumens: 210lm
  • Dimmable: Yes
Dimensions:
  • Width: 45 mm
  • Length: 81 mm
Brand & Design:
  • Brand: CLA Lighting
  • SKU: CLAHAFR18WSESFR
  • Colour: Frosted
  • Material: Glass
  • Shape: Fancy Round
Warranty:
  • 1-year replacement warranty
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days