Maxi Bollard Light 12V H600mm 316 Stainless Steel 3CCT - HV1606T-SS316-12V
Havit LightingSKU: 0008-HV1606T-SS316-12V
No reviews
(Save 17%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
Product Features:
  • Maxi 600 Bollard Light
  • 316 Stainless Steel
  • Opal Diffuser
  • 12v Model Must Be Used With Suitable 12v DC LED Driver
Technical Details:
  • Operation Voltage: 12V DC
  • Globe Base: MR16
  • Wattage: 5W
  • Colour Temperature: 3000K - 4000K - 5500K
  • Lumens: 270lm - 285lm - 300lm
  • Beam Angle: 120°
  • CRI: >80
  • Dimmable: No
  • Globe(s) Included: Yes
  • IK Rating: IK08
  • IP Rating: IP54
  • Usage: Outdoor
Dimensions:
  • Width: 102 mm
  • Height: 600 mm
Brand & Design:
  • Brand: Havit Lighting
  • Collection: Maxi
  • SKU: HV1606T-SS316-12V
  • Colour: Stainless Steel
  • Material: 316 Stainless Steel
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
Data Sheet
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days