Noray LED Bollard Light 240V H970mm Black Aluminium 3 CCT - HV1639T-BLK-240V
Havit LightingSKU: 0008-HV1639T-BLK-240V
No reviews
(Save 17%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
Product Features:
  • High-Grade Perspex lens.
Technical Details:
  • Operation Voltage: 240V AC
  • Globe Base: Integrated LED
  • Wattage: 12W
  • Colour Temperature: 3000K - 4000K - 5500K
  • Lumens: 285lm - 330lm - 305lm
  • Beam Angle: 120°
  • CRI: >80
  • Dimmable: No
  • Globe(s) Included: Yes
  • IK Rating: IK10
  • IP Rating: IP65
  • Usage: Outdoor
Dimensions:
  • Width: 120 mm
  • Height: 970 mm
Brand & Design:
  • Brand: Havit Lighting
  • Collection: Noray
  • SKU: HV1639T-BLK-240V
  • Material: Aluminium
  • Colour: Black
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
Data Sheet
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days