Outdoor Step Light W52mm 12V Black Aluminium 3CCT - HV2883T-BLK-12V
Havit LightingSKU: 0008-HV2883T-BLK-12V
No reviews
(Save 14%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
Product Feature:
  • Elite Wall or Step Light with Eyelid
  • Aluminium poly powder coated black
  • Can be installed with or without canister
  • TRI Colour
  • Built in 3w LED
  • 3 Years Replacement Warranty (items ordered after 01/01/22)
  • Must Be Used With Suitable 12v DC LED Driver - View Here
Technical Details:
  • Operation Voltage: 12V
  • Globe Base: Integrated LED
  • Wattage: 3W Max
  • Colour Temperature: 3000K - 4000K - 5500K
  • Lumens: 220lm - 230lm - 235lm
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 36°
  • Dimmable: Yes
  • Globe(s) Included: Yes
  • IK Rating: IK08
  • IP Rating: IP65
  • Usage: Outdoor
Dimensions:
  • Width: 52 mm
  • Depth: 80 mm
  • Cut-Out: 46 mm
Brand & Design:
  • Brand: Havit Lighting
  • SKU: HV2883T-BLK-12V
  • Colour: Black
  • Material: Aluminium
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
Data Sheet
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days