Split LED Inground Light 240V 5W Tri Colour Stainless Steel - HV1842T-240V
Havit LightingSKU: 0008-HV1842T-240V
No reviews
(Save 17%)
Afterpay Logo
Paypal Logo
Zippay Logo
Own it Now, Pay later
  • Leaves warehouse in 4-5 business days
Product Description
  • The Split LED Inground Light 240V 5W Tri Colour Stainless Steel by Havit Lighting features a sleek, durable design ideal for enhancing pathways, driveways, and landscaped areas.
Product Features:
  •  Recessed Inground Uplighter Round
  • Stainless Steel 316 Marine Grade Cover
  • Full Stainless Steel Body
  • Anti Glare Honeycomb Louvre
  • Flush Tempered glass
  • Optional Security face with screws - HV1842-F-SH
  • Trafficable to 1000kgs
Technical Details:
  • Operation Voltage: 240V
  • Globe Base: Integrated LED
  • Globe(s) Included: Yes(LED)
  • Wattage: 5W
  • Colour Temperature: Tri - Colour (3000K | 4000K | 5500K)
  • Lumens: 400 lm | 430 lm | 450 lm
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 60°
  • Dimmable: No
  • IK Rating: IK10
  • IP Rating: IP67
  • Usage: Outdoor
Dimensions:
  • Width: 150 mm
  • Height: 65 mm
  • Cutout With Canister: 138 mm
  • Cutout Without Canister: 134 mm
Brand & Design:
  • Brand: Havit Lighting
  • SKU: HV1842T-240V
  • Material: 316 Stainless Steel
  • Colour: Stainless Steel
Warranty:
  • 3-year replacement warranty
Data Sheet
This fitting must be installed by a licensed electrician.
Shipping Policy
Shipping Information
Dispatch Timeframes by Brand
  • 3A Lighting: Leaves warehouse in 4–5 business days